Keltští kněží (druidové) jsou i dnes symbolem tajemnosti a výjimečnosti. Jejich samostatná existence je zahalena záhadami. Přesto jsou jim někdy připisovány vlastnosti či praktiky téměř božské, módní vliv „keltománie“ z nich udělal nadpozemské bytosti. O druidech

toho víme jen velmi málo, zbytek tvoří dohady. Pokoušeli jsme se vystopovat jejich následníky a zjištění to byla skutečně zajímavá.

Druidové se prý na svůj „úřad“ připravovali dvacet let, podobně jako zasvěcenci ve světě východním. U nich najdeme i podobnost s rituály keltskými, hlavně u adeptů jógy. Trénovala se paměť, učení se předávalo jen ústní formou z mistrů na učedníky, písmo Keltové používali jen ke světským účelům, například při obchodních záležitostech. Trénovaly se meditační schopnosti, techniky léčitelství a přírodní znalosti. Druidové byli nemilosrdně pronásledováni, například Římané měli z pohanských kouzelníků panický strach. Císař Tiberius vypracoval plán jejich úplného vyvraždění. Kdo Keltům a jejich kněžím pomáhal, byl okamžitě popraven s celou rodinou a dalším příbuzenstvem.

Naskýtá se otázka, kdo se stal následovníkem obávaných mágů v bílých řízách? Jisté indicie nabízí pozdější kult křesťanství. Někteří světci (například svatý Mikuláš či svatý Jiří) druidy připomínají, a to nejen oděvem, ale hlavně svými schopnostmi a činy. Křesťanství nahradilo pohanský kult kultem jediného Boha a svatých. Víly a bohyně vystřídala Panna Maria, Ježíš Kristus se stal zástupcem všemocného kultu slunečního. Západní keltští přistěhovalci do našich zemí dorazili později, asi 400 let před naším letopočtem. Vlna připomínala misie a druidové byli již pevně organizováni. Jejich následovníky se mohly stát excelentní křesťanské řády, například dominikáni, cisterciáci a templáři. Dominikáni se stali vynikajícími učiteli, cisterciáci vévodili zemědělství, stáli za rozmachem katedrál. Právě svatý Bernard i Dominik patřili mezi zasvěcence první kategorie.

Pokud snad někdo nevěří, kde tedy hledat následovníky druidů? Někteří jedinci si myslí, že oni sami jsou druidskou inkarnací. Věří, že když budou každý víkend křepčit kolem menhirů, vzývat keltská božstva a chodit v bílých hábitech, otevřou se jim nebesa i skryté světy. Je to ale jen módní a nivní hra na tajemno. Když si vyrobíte zlaté vizitky a koupíte zámek, také se rázem nestanete šlechticem...

(nov)

Foto: Pixabay

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139976
DnesDnes134
VčeraVčera213
Tento týdenTento týden557
Tento měsícTento měsíc2526

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice