Bylinky mají zázračnou moc. Lze je využít v kuchyni, kosmetice, ale nezastupitelné místo zaujímají také v magii. Odnepaměti sloužily k čarovným rituálům, neobyčejným kouzlům, všelijakým trikům, jak si přivolat štěstí, lásku, úspěch, peníze, odehnat negativní síly nebo se chránit před

zlem. Vyzkoušejte některé jednoduché rady a návody.

Heřmánek přitahuje peníze

Heřmánek byl jednou z posvátných bylin letního slunovratu a má hodně společného se Sluncem. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu boha Slunce Ra. Vůně heřmánku trochu připomíná vůni jablek. Jabloň byla ve starověku hlavní totemovou rostlinou Slunce a věřilo se, že i toto „pozemní jablko“ vyzařuje sluneční energii. Nálev z heřmánku lidé pili, aby dosáhli spojení se sluneční energií. Heřmánek se vysazoval na hrobech jako symbol očekávaného znovuzrození zesnulých. Byl také rostlinou bezpečí. V zahradě se pěstoval jako strážná a ochranná bylina. Lidé vytvářeli z heřmánku magickou bariéru kolem dveří a oken, aby zabránili přístupu negativních sil. Heřmánek má také schopnost přitahovat peníze, hazardní hráči si myli ruce v odvaru z heřmánku, aby si zajistili výhru.

Kopřiva pod postel nemocného

Kopřivy prý rostou hlavně tam, kde jsou podzemní chodby k místům obývaným skřítky, jimž jsou kopřivy zasvěceny. Kopřiva byla posvátnou bylinou bohů hromu, např. Thora, proto se při bouřce házela do ohně jako obětina na ochranu majetku. Sušená kopřiva poházená kolem domu prý zažene zlé duchy a negativní síly. Věřilo se, že kopřiva nasbíraná před dnem svatého Jana a položená na okna či prahy domovních dveří zabrání přístupu zlých duchů do obydlí. Svazek čerstvě natrhaných kopřiv, umístěný pod postel nemocného, pomůže k rychlému uzdravení.

Čarodějnice a hloh

Pro staré Řeky a Římany měl hloh velmi silný symbolický význam vztahující se k naději, lásce a plodnosti. Řekové nevěsty zdobili vonnými květy hlohu, zatímco ženichové nosili hlohovou větvičku. Římané pokládali listy hlohu do kolébek, aby děti ochránili před zlými duchy. Ježíšova trnová koruna byla podle všeho zhotovena z hlohu, čímž se tento strom stal symbolem smrti. Hloh se také často spojoval s nadpřirozenými bytostmi, zejména s čarodějnicemi. Ve středověku se věřilo, že čarodějnice se mohou přeměnit ve hloh, kdykoli se jim zachce. V prastaré keltské kultuře se pokácení hlohu trestalo smrtí. V paměti lidí tento zvyk dlouho přetrvával a věřilo se, že zničení hlohu má za následek ztrátu jednoho kusu dobytka nebo smrt dítěte.

Magická moc lichořeřišnice

Lichořeřišnice dodávala sílu a čistotu těm, kteří se připravovali na dráhu válečníka. Měli pojídat listy, květy a poupata, pít čaj připravený z listů této rostliny. Sušené květy a listy se při těchto rituálech přidávaly do kadidla. Dříve se věřilo, že pokud u sebe někdo nosí květ lichořeřišnice, je chráněn před úrazy, nachlazením a horečkami.

Pro bezpečné cestování

Kostival se využíval jako ochranná rostlina proti negativním silám, přidával se do kadidel a bylinných amuletů. Spolu s kamencem poskytoval kostival jasně žluté barvivo, které se používalo hlavně na roucha oblékaná především o oslavách slunovratu. Lidová pověra praví, že nosit při sobě kousek sušeného kořene kostivalu zajistí bezpečné cestování a šťastný návrat domů.

(žuk)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139976
DnesDnes136
VčeraVčera213
Tento týdenTento týden559
Tento měsícTento měsíc2528

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice