Vědci nejen sní, ale zároveň se snaží pracovat na tom, aby jednou v budoucnosti mohla pokročilá civilizace vytvořit vesmírnou masivní červí díru, stabilizovat ji, zabránit jejímu kolapsu a vyvinout z ní stroj času nebo-li zařízení pro pohyb v čase. Stabilní červí

díry v této práci představují novou třídu řešení Einsteinových rovnic. Dosud však neexistuje uspokojivá teorie, která by sjednocovala do jednoho matematického rámce kvantovou teorii a fyziku silných gravitačních polí. Některé z průkopnických vědeckých prací ukazují, že v rámci obecné teorie relativity existuje možnost pohybu nadsvětelnou rychlostí a tudíž i cestování v čase. Vědci, kteří se těmito snahami zabývají, uvádějí, že případné vyvrácení jejich argumentů zase může pomoci rozvoji teorie kvantové gravitace. Někteří z odborníků jdou ještě dále a dokonce navrhují konstrukci stroje času.

Předpokládejme, že mezi dvěma body A a B v prostoru existuje spojení červí dírou, přičemž oba body jsou časově simultánní. Pozorovatel v bodě A naměří v bodě B stejný čas pomocí světelného signálu, který prochází červí dírou, jako kdyby se tento signál šířil normálním prostorem. Dále by se dalo využít paradoxu dvojčat speciální teorie relativity. Ústí červí díry kolem bodu B se například naloží do raketoplánu, který se velmi vysokou rychlostí přemístí do značné vzdálenosti a pak se vrátí do blízkosti bodu A. Při rychlosti raketoplánu blízké rychlosti světla dojde k relativistické dilataci času. Proto ústí červí díry v bodě B bude mít jiný čas než ústí červí díry v bodě A. Tímto způsobem by bylo možno cestovat do minulosti nebo do budoucnosti, podle toho, které ústí červí díry by cestovatel využil.

Podle teoretických předpokladů by se tedy v principu mohlo využít zkratky v prostoru právě červí dírou a podívat se třeba do vlastní minulosti. Úvahy o tzv. červích dírách, které umožňují v krátkém čase překonat velké vzdálenosti a dostat se třeba i do minulosti, se datují již k roku 1915. Z Einsteinovy obecné teorie relativity tehdy jejich existenci odvodil německý badatel Ludwig Flamm. Nikdo ale zatím přesně netuší, jak lze červí díru sestrojit a zajistit, aby zůstala dostatečně stabilní a nezanikla, jakmile se k ní cokoli přiblíží.

(kov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141351
DnesDnes134
VčeraVčera268
Tento týdenTento týden1364
Tento měsícTento měsíc7745

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice