Když byl ukamenován prvomučedník Štěpán, dali vykonavatelé rozsudku hlídat své pláště mládenci jménem Saul (Šavel). Později se z něj stal horlivý pronásledovatel křesťanů, členy nové církve nechával přivádět v poutech do Jeruzaléma. Na cestě do

Damašku nad ním zazářilo nebeské světlo a Saula jakýsi podivný blesk srazil na zem. Uslyšel hlas Kristův a na krátký čas oslepl. Když znovu prohlédl, stal se z něj Pavel a dotáhl to až na svatého křesťanského mučedníka. Někdy kolem roku 60 byl v Římě sťat.

Svatý Pavel byl v dětství vychováván v židovské víře a po otci obdržel i římské občanství, proto měl oproti jiným apoštolům četná privilegia. Jen díky nim se jako svobodný římský občan mohl soudit s okupanty a ve sporu se odvolat až k císaři.

Podle legendy je hlava svatého Pavla uchována v římské Lateránské bazilice, tělo leží v sarkofágu baziliky svatého Pavla za hradbami. Již dříve Vatikán ostatky světce zkoumal, ale až teď se prý potvrdila jejich pravost. Náročný archeologický výzkum začal v utajení již v roce 2002, bylo nutno odstranit značné nánosy a dostat se pod starým chrámovým oltářem až k sarkofágu. Sondou v něm pak specialisté odebrali vzorky kostí. Výsledek rozboru potvrdil, že patří muži, který žil v prvním století našeho letopočtu. Unikátnost výzkumu potvrzuje i fakt, že sarkofág nebyl od svého uložení (pravděpodobně kolem roku 390) nikdy otevřen.

V souvislosti se světcovou hlavou se vyrojily i další spekulace: skutečně je ukryta kdesi v bazilice svatého Jana Lateránského? Pátrání tak trochu připomíná patálie kolem hlav našich „českých pánů“ popravených na pražském Staroměstském náměstí. V souvislosti s rozborem kostí byla objevena i nejstarší Pavlova podoba. Jedná se o zobrazení na fresce v katakombách svaté Tekly. S pomocí počítačové animace se německým odborníkům podařilo vymodelovat světcovu tvář. A tak můžeme vidět, jak apoštol asi ve skutečnosti vypadal.

Svatý Pavel byl světcem skutečně výjimečným. Byl „přeprogramován“ s pomocí vyšší moci a cíleně vybrán mezi zasvěcence? Stal se dalším vyslancem „království věčného a nebeského“, jak o něm hovořil Ježíš?

(nov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141214
DnesDnes367
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2100
Tento měsícTento měsíc6370

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice