Zříceniny starých středověkých hradů mají svoji neopakovatelnou atmosféru, která zavání nejen starými příběhy, ale rovněž tajemstvím, mýty a legendami. Odnepaměti kolovaly v ústním i písemném podání o těchto místech nejneuvěřitelnější pověsti, od úst k ústům se šířily

zprávy o prapodivných úkazech, které často patřily k neoddělitelným součástem historie i příběhů jednotlivých hradů.

Nevysvětlitelné úkazy

Mnohé z těchto legend se později staly též předmětem seriózního historického bádání, přispěly k dešifrování různých historických událostí a některé zůstaly jediným svědectvím o dobách minulých. Nejednou se však zachovaly i takové odkazy, které se zdály být rozumově nevysvětlitelné a takřka hraničící s paranormálními jevy, zvláště, když se našli i svědci, kteří přísahali na skutečnosti, které byly zcela neuvěřitelné a mlhavě záhadné. Mnohé z příběhů začaly být v průběhu zaznamenávány a vyšly dokonce i celé sbírky pověstí. Hradní strašidla u nás za všechna dlouhá léta zdomácněla a nic na tom nemění ani současné 21. století. Hradní zříceniny zůstávají stále jakousi romantickou připomínkou minulosti a pozorným návštěvníkům tiše vyprávějí své příběhy.

Tajemný přízrak hradu

Nejběžnějším hradním strašidlem je bezesporu bílá paní, která se stala jakýmsi hradním symbolem a obývá spoustu hradů po celých Čechách. Jiným takovým běžným strašidlem jsou čerti. Hrady sice nejsou jediným polem jejich působnosti, ale přesto je rádi vyhledávají. Na rozdíl od bílé paní už čerti nejsou zdaleka tak neškodnými a mírumilovnými bytostmi. Přesvědčil se o tom kdysi majitel hradu Frýdlantu Bedřich z Bibrštejna, kterého čert odnesl až do samých pekel. Čerti na hradech straší jednotlivě, ale i ve skupinách, o čemž svědčí přítomnost tří čertů na hradě Bezdězu, kde se kromě jiného věnovali i rozsáhlé stavební činnosti, a tak po nich v okolí zůstala místa dodnes nazývaná Čertův vrch, Čertova zeď a Čertova věž. Čert hlídá i zakopaný poklad na Kalichu u Litoměřic a najdeme ho všude tam, kde se jedná o nějaké špatnosti a zlo.

Rytíři bez hlavy

Zcela specifickými hradními strašidly jsou zakletí rytíři, kteří existují v nejrůznějších formách - bez hlavy i s hlavou, jednotlivě i v kolektivech. V některých místech pak dřímá celá skupina zakletých starců, jako je tomu třeba na zřícenině hradu Kyšperku u Krupky. Ke strašidlům smutným a neškodným patří různé zakleté panny, které se během života nedočkaly naplnění svých vysněných lásek. S některými hrady jsou zase spojeni trpaslíci, ale právě tak i obři. Někde se strašidla dokonce sdružují v jakési spolky, a to pak jdou žerty stranou. Na takových místech se to potom hemží nejrůznějšími průsvitnými a hrůzostrašnými postavami, bludičkami, ale i ohnivými muži a prapodivnými ohnivými sudy. Všechna naše hradní strašidla snad ani nejde vyjmenovat, neboť některé lokality mají své specifické postavy a nejrůznější duchy. Jsou všude - co hrad, to strašidlo. Faktem zůstává, že jejich poezie je nesmrtelná.      

(vel)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141351
DnesDnes133
VčeraVčera268
Tento týdenTento týden1363
Tento měsícTento měsíc7744

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice