Legendární klášter v Panenském Týnci, lépe řečeno jeho impozantní zbytky, patří mezi místa s nejpozitivnější energií v celých Čechách. Jeho podzemí navíc možná ukrývá jednu z největších historických záhad v našich dějinách, ostatky Anežky České. Chrámů a klášterů

najdeme v Čechách a na Moravě hodně. Ovšem těch, které do dnešních dnů přečkaly jako působivé zříceniny nebo se dochovaly jako nedostavěné, lze spočítat na prstech jedné ruky. Panenskotýnský chrám klarisek najdeme v centru městečka ležícího na pradávné královské zemské cestě Via Regia mezi Prahou a Chomutovem. I jeho samotné začátky jsou obestřeny záhadou, nikdo totiž neví přesně, kdy byl založen.

Podle některých pramenů se to stalo už ve 13. století, jiné zase hovoří o století později, kdy podle kronik Habart ze Žerotína založil teprve třetí ženský klášter v Čechách, coby dík za vyléčení své ženy Škonky ze Šternberka z neplodnosti svatou Anežkou. Jeho stavitelem byla proslulá huť Petra Parléře, stavitele Karlova mostu, mnoha památek na Pražském hradě i chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Další nezodpovězená otázka, kterou si určitě každý položí, je, proč nebyla stavba kláštera dokončena. Pravděpodobně za to může smrt mecenáše a majitele panství, pána ze Žerotína. Konečně, celé městečko i klášter se původně jmenovalo Žirotský Týnec.

Místo s léčivou energií

Nedostavěný chrám se skládá z jižní zdi s portálem a kněžiště, se zdmi na západě vysokými přes 20 metrů. Na jediném lodním pilíři, který se zachoval, spočívá částečně zvonice. Podle měření léčitelů a psychotroniků je nejvíce podzemní energie uprostřed půlkruhové apsidy. Zdejší léčivá pozitivní zóna patří podle mnoha expertů k nejsilnějším v celé zemi. Působí blahodárně na léčbu duševních poruch, navozuje dobrou náladu a radost ze života, posiluje obranyschopnost organismu a odstraňuje deprese. Pozitivní zóna má tvar kříže, uprostřed kterého je střed energie. Za ním směrem k oblouku je léčivé, a ještě kousek dál i meditační, místo. Nalézt je není těžké, stačí se dívat na zem, na vyšlapané stopy. (Kdo by si přece jenom nebyl jistý, u vchodu se nachází nákres.)

O úspěšnosti nebo přinejmenším oblibě tohoto vyhlášeného místa svědčí nejen neustálý proud návštěvníků, ale také četné votivní předměty, které tu zanechali ve štěrbinách chrámových zdí.

Zázračná voda

Nejen podzemní energie, ale také voda, která prýští z této části naší vlasti na pomezí pro Kelty posvátného pohoří Džbán, Českého středohoří a Poohří, je zázračná a uzdravující. Svědčí o tom dva prameny, o jejichž léčivých účincích hovoří už historické anály. První najdeme těsně u silnice z Prahy do Mostu poblíž kaple sv. Blažeje. V roce 1680 za vlády Leopolda I. po velké morové epidemii stával u studánky dřevěný kříž jako památka na vesnici Pacov, jež zanikla nedlouho předtím během třicetileté války.

Na místní léčivou vodu byl upozorněn i hrabě Martinic Jiří Adam II. ze Smečna. Jeho syn totiž spolkl kost a ta mu uvízla v krku a nebylo ji možno vyndat. Když se ale chlapec napil vody ze studánky, kýchl a kost vyskočila ven. Část financí na postavení blízké kaple dodal hrabě, zbytek mezi sebou vybrali věřící.

Druhý pramen se zázračnou vodou najdeme jen o pár stovek metrů dál v Žerotíně, pod kostelem sv. Blažeje, který stojí v rodové osadě zdejšího známého šlechtického rodu. Podle legendy jsou i tady zasypané podzemní chodby ukrývající poklady. Přímo pod kostelem by měla být ukryta zlatá kvočna s tuctem zlatých kuřat.

Text a foto: Petr Blahuš

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141224
DnesDnes88
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden88
Tento měsícTento měsíc6469

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice