Svatá Zdislava se narodila na moravském hradě Křižanov, byla nejstarší dcerou královského kastelána. Její matka pocházela z Itálie a svou dcerku vedla ke studiu. V necelých dvaceti letech se šlechetná Zdislava seznámila s Havlem, pánem z Markvartic. Po svatbě ho následovala do severních

Čech na hrad Lemberk.

Dívka více než otázky filozofické nakonec řešila problémy nemocných, strádajících a opuštěných, věnovala se také dětem. Stala se významnou terciářkou řádu svatého Dominika a při klášteře v Jablonném v Podještědí vznikl i špitál s nepřetržitou péčí. Další dominikánský konvent byl založen v Turnově.

Tajné štoly a podzemní oltář

Nás zajímá i její léčitelské působení, které přesahovalo tehdejší běžnou praxi. Zdislava dovedla podle legendy nejen uzdravovat nemocné, ale i zahánět zlé duchy a křísit mrtvé. Dominikánský klášter s chrámem svatého Vavřince, jenž založila 1. ledna 1252, se stal krátce po té i místem jejího posledního odpočinku.  Svatý Vavřinec byl pobořen již během husitských válek, pak znovu postaven v letech 1699 – 1722 v barokním stylu. 

Léta toto místo přitahuje milovníky záhad a legend, podle dochovaných pověstí zdejší rozsáhlé sklepení skrývá nejedno tajemství. Katakomby pod kostelem jsou údajně daleko rozlehlejší a hlubší, než je udáváno. Z horního patra měla vést úniková chodba na Lemberk, z nejspodnějšího (třetího) zase tajná štola k podzemní síni s kamenným oltářem. Není totiž jasné, kam zmizel řádový poklad, respektive jeho největší díl.

Po válce sem byli dominikáni opět dosazeni, ale jen na krátkou dobu, do padesátých let minulého stoletím, kdy započaly represe proti katolickým řádům. Některé důležité písemnosti se ztratily, vchody byly zaslepeny či včas zamaskovány. Přesto se do Jablonného a okolí trpělivě sjížděli hledači pokladů, a to až z Německa.

Válečné cennosti ve slepé chodbě

 Další pověst zmiňuje poklady pod hradem (později zámeckým komplexem) Lemberkem. Ve slepé chodbě, která se vine na severozápad, mají být uloženy cennosti z válek. Jisté je, že víra ve skryté poklady je tu stejně silná, jako víra ve Zdislaviny zázraky.

(nov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139848
DnesDnes78
VčeraVčera220
Tento týdenTento týden762
Tento měsícTento měsíc1248

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice