Odborníci a nadšenci pro výzkum megalitických staveb se delší dobu zabývali otázkou, zda mají menhiry, které se nacházejí na náhorní planině v blízkosti arménského města Sisian, nějakou spojitost se světoznámou kamennou stavbou Stonehenge.
Zorats Karter, tak se megalitická památka jmenuje, je tvořena více než dvěma stovkami kamenů. Většina z nich zůstala ve vztyčené poloze, na některých se však již podepsal čas a eroze, jsou povalené. Najdete tu balvany až tři metry vysoké o váze kolem deseti tun. Zorats Karter česky znamená Kamenní vojáci. Někdejší obyvatelé ovšem tuto kamennou památku nazývali i Karahunj, tedy Zpívající kameny. Jde o pozůstatek civilizace, která zde žila před zhruba sedmi tisíci lety.

Magický kruh a dvě kamenné řady
Část arménských menhirů (asi čtyřicet) je uspořádána do kruhu, uprostřed něhož stojí nízký objekt se čtvercovým půdorysem. Je shora zakrytý plochými kameny a připomíná oltář. Od centrálního kruhu vedou dvě kamenné řady ve směru na sever a k jihu. Jižní řada je o něco kratší než ta severní. Severní větev tvoří osmdesát kamenů, táhne se do délky asi sto třiceti metrů. Ve směru na jih je za sebou poskládáno kamenů jen sedmdesát. Některé z velkých kamenů v obou liniích mají ve své horní části provrtaný zvláštní otvor. Právě tímto detailem se Zorats Karter odlišuje od všech jiných megalitických staveb na světě a ani vědecký výzkum nepřinesl odpověď na to, proč byly do kamenů otvory provrtány.

Jakou měla stavba funkci?
Účel megalitické stavby v Arménii je vysvětlován několika teoriemi. Arménský profesor Paris Herouni například tvrdil, že to byla nejstarší astronomická observatoř na světě. Až do své smrti v roce 2008 sbíral důkazy k tomu, aby svou teorii potvrdil. Svůj výzkum přitom zaměřil především na otvory v kamenech, jimž se v Arménii říká „antsk“ - oční otvor, kukátko. Profesor Herouni předložil hned několik hypotéz o tom, jaká vesmírná tělesa mohla dávná civilizace těmito otvory pozorovat. Profesor však také přišel s tím, že název Stonehenge znamená úplně to samé co jméno Karahunj, jež je poprvé zmíněno kronikářem Stepanosem Orbelianem v záznamech ze 13. století. Arménský výraz kara a anglické slovo stone se opravdu překládají stejně - kámen. A arménské hunj ani anglické henge nemají ekvivalent v moderním jazyce. Arménský profesor proto začal tvrdit, že obě slova mají stejný význam. Pravdou ale je, že mnozí archeologové s názory profesora Herouniho nesouhlasí. Experti z mnichovské univerzity na místě udělali důkladný průzkum a došli k závěru, že Zorats Karter se stavbou Stonehenge nesouvisí a areál ani nesloužil jako astronomická observatoř. Podle archeologů se jedná spíše o rozsáhlé pohřebiště ze střední doby bronzové a doby železné. Pak mohly kameny plnit třeba funkci náhrobků. Otvor mohl naznačovat, zda patří náhrobek ženě či muži.
(xar)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141225
DnesDnes100
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden100
Tento měsícTento měsíc6481

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice