Jména ovlivňují náš život, pomáhají odhalit osobnost, její charakter, slabiny i silné stránky, budoucnost. Vydejte se s námi za tajemstvím některých nejvíce používaných křestních ženských a mužských jmen.
MILADA
Co všechno víme o jméně Milada
Jméno Milada je ryze českým jménem používaným již od středověku, ale ve starších podobách znělo Mlada či Mladena a pravděpodobně vzniklo od slova „mladá“ či „mladá žena“. Později se ustálil výraz „milá“, což znamenalo „milá Bohu“.
Jméno dříve a dnes
Staré české jméno Milada přetrvalo v oblibě až do dnešní doby a podle statistiky je poměrně stále oblíbené a zaujímá 43. místo, je tedy v preferované padesátce nejčastějších jmen v populaci českých žen.
Hvězdy napoví
Ohnivá znamení (Beran, Lev, Střelec) přidávají energii a vůdcovské schopnosti, ale i sklony k despotismu. Nejméně vhodné je jméno Milada pro vodní znamení (Rak, Štír, Ryby), u nichž zvyšuje citlivost, náladovost, pesimismus.
Bude vás zajímat, že…
… podle českého kalendáře má Milada svátek 8. února.

MILENA
Co všechno víme o jméně Milena
Je to slovanské jméno oblíbené zejména na území bývalé Jugoslávie a je odvozeno od slova „milý“. Jde o jméno, které bychom mohli v základní rovině nazvat „jen dobré přinášející a poskytující“.
Jméno dříve a dnes
Jméno Milena se u nás začalo objevovat až počátkem 20. století a dnes má u nás frekvenci výskytu na 50. místě.
Hvězdy napoví
Jméno Milena je vhodné pro všechna astrologická znamení, ale dobré vlastnosti vynikají zvláště ve znamení Raka, Střelce a Vodnáře.
Bude vás zajímat, že…
… v jihoslovanských jazycích má jméno velkou oblibu a najdeme tu i Milicu, Milinu, Milevu a jiné tvary. Toto ryze slovanské jméno se ale objevuje i v němčině a maďarštině.
… podle českého kalendáře má Milena svátek 24. ledna

MATĚJ
Co všechno víme o jméně Matěj
Jméno pochází z hebrejského „mattith + jáh“, psaného zkráceně „matti + jáh“, tj. „dar boží“. Po přepisu do řečtiny znělo jméno Matthias, tak bylo převzato i do latiny a stalo se základem českých jmen Matyáš, Matouš a Matěj.
Jméno dříve a dnes
Jméno bylo oblíbené jak na venkově, tak ve městech. Velkou oblibu mělo až do 16. století, poté nastal mírný odklon a až v polovině 19. století se jméno začalo objevovat častěji.
Hvězdy napoví
Jméno je vhodné pro všechna astrologická znamení, ale nejvíce bude „ slušet“ zemským znamením (Býk, Panna, Kozoroh).
Bude vás zajímat, že…
… kolem svátku Matěje bylo odjakživa plno pranostik. Říká se, že „Svatý Matěj ledy láme“, což znamená, že tento den by měl být předzvěstí jara. U nás se dříve hodně pěstoval zvyk třást na svátek Matěje ovocným stromovím, aby se hojně urodilo.
… podle českého kalendáře mají Matěj a Matyáš svátek 24. února, církevní kalendář připomíná Matěje až 14. června.
(žuk)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141214
DnesDnes370
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2103
Tento měsícTento měsíc6373

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice