Letní slunovrat (jinými jmény také Litha, Midsummer) je den, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka. Na severní 

polokouli nastává nejdelší den a nejkratší noc a také astronomické léto.
V pohanských časech byl slunovrat svátkem oslavujícím vrcholící sílu Slunce - zdroje energie a života. Na počest slunečním božstvům (a jako pocta vrcholícímu Slunci) se zapalovaly o půlnoci ohně, jež měly dodat Slunci sílu. Lidé se zdobili květinami, bylinkami a kolem ohňů tančili. Někde se slavilo celou noc, nikdo nesměl spát, aby nezmeškal východ Slunce. I ten se vítal, prováděly se očistné koupele. Pověsti též praví, že v tuto noc rozkvétá zlaté kapradí a otevírají se skryté poklady. Kdo zajde o půlnoci na louku a natře si oči rosou, spatří všechny poklady světa. Jenže dostat se k nim není snadné, střeží je psi s ohnivýma očima.
Keltové spojovali léčivou sílu Slunce s uzdravující mocí vody. Voda byla v době slunovratu považována za velmi prospěšnou a léčivou - kdo se napil o slunovratu ze studánky, vyléčil si všechny neduhy! Večerní koupeli se přisuzovala očistná a čarovná moc, ráno při východu Slunce měla mít blahodárné účinky i rosa. Studánkám a pramenům se proto vzdávala čest tzv. „odíváním“- zdobením květinami a větvemi, zpěvem a tancem.

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134645
DnesDnes237
VčeraVčera219
Tento týdenTento týden1590
Tento měsícTento měsíc8109

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice