Stalo se v roce 1942. Z gulagu na Sibiři tehdy uprchlo sedm polských vězňů. Vydali se na dlouhou cestu, která nakonec skončila v Indii. Jeden z nich, Slavomir Rawicz, o tom později napsal knihu. Píše se v ní mimo jiné, jak uprchlíci při překonávání Himálaje narazili na dva sněžné muže. Zahlédli je na skalní římse. Zvířata byla vysoká asi dva a půl metru a s dlouhou srstí. Připomínala medvědy a, ačkoli musela vědět o přítomnosti lidí, neprojevovala nijakou plachost. Na římse setrvala dvě hodiny.

Podrobných zpráv a svědectví, i když pravda nikoli tak podrobných, jako je to Rawiczovo, přišlo z Indie, Nepálu, Číny i Bhútánu za posledních sto let mnoho. Sněžný muž, nazývaný Šerpy yetti, je asi nejznámějším záhadným zvířetem na naší planetě.
Zastánci yettiho existence uvádějí početné nálezy jeho stop. Zprávy o nich se do Evropy dostaly už v 19. století. Od konce třicátých let 20. století jsou k dispozici i fotografie. V roce 1937 pořídil první z nich F. S. Smythe, a to ve výšce pět tisíc metrů. V roce 1951 narazil na ledovci Menlung poblíž hranic Nepálu a Tibetu na dlouhou šňůru stop sněžného muže anglický badatel Eric Shipton. Vedle jedné z nich položil cepín a vyfotografoval ji. Otisk na snímku je dlouhý 33 centimetrů a 20 centimetrů široký. Zvláště zajímavá je délka prstu sousedícího s palcem.
Stopy byly nalézány i v dalších letech. V roce 1978 vyfotografoval Angličan sir John Hunt stopy o délce 35,5 centimetrů a šířce 17,7 centimetru. Když podával o svém nálezu zprávu v Královské geografické společnosti v Londýně, prohlásil: „Byli jsme právě v bočním údolí pod Mount Everestem. Bylo pozdě večer a již se smrákalo, když jsme s manželkou na tyto stopy narazili. Byly skutečně velice čerstvé, dokonce bych řekl, že se tam musely objevit téhož dne. Na poměrně strmém krátkém svahu ležela hluboká vrstva sněhu a tento tvor musel být zřejmě velmi těžký, protože se pod ním bořila tvrdá krusta, po které jsme my sami kráčeli, aniž jsme se sebeméně propadali. Stopy byly oválné a protáhlé. Abych je mohl změřit, přiložil jsem k nim cepín. Byly 355 milimetrů dlouhé a široké asi jako polovina jejich délky.“
Mezi další šťastlivce, kteří sněžného muže viděli na vlastní oči, patří jeden z častých účastníků expedic do Himálaje, Don Williams z Walesu. V červnu 1970 spatřil yettiho při výstupu na Annapurnu. V roce 1975 zažil údajně strašné setkání polský cestovatel Janusz Tomaszcuk, který v oblasti Mount Everestu potkal tvora vysokého přes 1,8 metru, podobného opici s horními končetinami sahajícími až ke kolenům. Zahnal jej křikem.
Zatím se nepodařilo žádný exemplář yettiho odchytit či ulovit. V každém případě je tato záhada neustále živá. Nelze předpokládat, že bude v nejbližší době nějakým uspokojivým způsobem rozřešena. Naději totiž oddaluje skutečnost, že ty nejznámější části Himálaje se stávají v sezoně velmi živými. Je tedy velmi pravděpodobné, že se yetti před lidskými vetřelci odstěhoval do odlehlejších a klidnějších částí velehor.
(hen)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134437
DnesDnes19
VčeraVčera229
Tento týdenTento týden1252
Tento měsícTento měsíc6030

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice