2611čaroK ochraně před čarami a černou magií mnozí Angličané zakopávali do země na různých místech pečlivě připravené „kouzelné nádoby“. Archeologové našli mnoho takových láhví, ale nedávno zažili velký úspěch, podařilo se jim vykopat

neporušenou láhev s celým obsahem.

Ochrana před kouzly

Ve středověku se všichni Evropané báli kouzelníků, mágů, čarodějnic. Na počátku novověku tento strach přerostl přímo v masovou hysterii. V této době byly upáleny, utopeny, zabity nebo umučeny pro obvinění z čarodějnictví tisíce a tisíce lidí, především ženy. V běžném životě se lidé chytali každého prostředku, který by je měl chránit před kouzly a černou magií. Jedním takovým prostředkem se staly „čarodějné láhve“.

Pomsta za prase

V roce 1682 obvinili v Londýně nějakou Jane Kent, šedesátiletou ženu, z toho, že očarovala k smrti mladou ženu Elizabeth proto, že jí její otec odmítl prodat prase. Když předpokládaná oběť čarování pocítila příznaky uhranutí, její znepokojený manžel utíkal k apatykáři a ten mu poradil: „Vezmi trochu moči své ženy, její ostříhané nehty, pramínek vlasů a to všechno svař.“ Zápis o tom se zachoval v soudních spisech. Muž to udělal. Pak vše nalil do láhve a tu zakopal do země. Když lektvar vařil, přiběhla Jane Kent k jeho domu, bouchala na dveře a ječela z plna hrdla.

Nešlo o obyčejné sklenice

Čarodějné láhve nebyly jen obyčejné sklenice. Byly to umělecké výrobky podélného tvaru. Široká „bachratá“ fajansová láhev byla ozdobena reliéfem s vyobrazením vousaté tváře kardinála Roberta Bellarmina, jezuity a velkého inkvizitora, přímého účastníka procesů s vědci Galieo Galileem a Giordanem Brunem. Tyto láhve se vyráběly v Německu a byly exportovány do mnoha zemí.

Překvapení vědců

Jednu takovou láhev našli zedníci na staveništi v Greenwichi. Vědci ji zkoumali pomocí současných přístrojů a metod nejprve zvenčí. Pak jehlou opatrně propíchli zátku a nabrali kapku podivné tekutiny. Byla to moč stará tři sta let. V ní vědci našli kousek svraštělé kůže ve tvaru srdce probodnutého hřebíkem. Dále tam bylo dvanáct železných hřebů a osm mosazných špendlíků, jeden silně ohnutý, pramínek vlasů, deset odstřižků nehtů. Odstřižené nehty měly velké rozměry a byly hladce obroušené. Zřejmě patřily dospělému muži, který vykonával těžkou fyzickou práci. Co se týče Jane Kent, tak ta se zapřísahala všemi svatými, že žádná čarodějnice není. Měla štěstí. Obvinění soudci zrušili a ona se dožila vysokého věku.

(ksa)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

122305
DnesDnes55
VčeraVčera499
Tento týdenTento týden799
Tento měsícTento měsíc10191

Partnerské weby