0510evropska 1Císař římský a král český Rudolf II. Habsburský se rozhodl zřídit v pražské Královské oboře rybník. Dešťová voda císaři nestačila, zato jí bylo dost ve Vltavě. Nabízelo se tedy řešení využít vodu z řeky. Kdo přišel na ideu

vybudovat mezi oborou a Vltavou štolu, se už asi nikdy nedozvíme.

Těžká práce horníků

Stavbou byl pověřen hormistr Lazar Ercker ze Schreckentelsu a Jiří Oeder ze Saska. Schopní havíři pro vykopání štoly se našli v Kutné Hoře a kovář Riedinger dodal potřebnou techniku.

Na pracích se podílel i dánský astronom a fyzik Tycho de Brahe. Důlní práce byly zahájeny v roce 1583 a pro urychlení hloubení štoly bylo dílo rozvrženo do pěti šachet hlubokých 22 až 49 metrů.

Štola se razila ručně - kladivy a dláty. Tvrdá skála se rozbíjela ohněm. Za měsíc bylo proraženo kolem devíti metrů. Při nejrychlejším postupu ražení se dosáhlo až 15 metrů.

Došlo i na peníze samotného císaře

Stavba byla poškozována přívaly vody, podzemními prameny a nesoudržností hornin. Císař nebyl spokojen s rychlostí ražení. Dokonce, aby se štola mohla dokončit, poskytl ze své pokladny finanční prostředky. Nakonec pověřil dvorního koncipistu Isaaca Phendlera, aby zhotovil plán stavby a na něm zaznamenával denní postup prací. Ten byl vypracován po stránce technické i výtvarné neobyčejně pečlivě. Autor obdržel za jeho vyhotovení dvanáct tisíc bílých grošů. Dnes je to jeden z nejcennějších exponátů archivu Technického muzea.

Štola byla dokončena v červenci 1593, tedy za necelých deset let, a je Národní technickou památkou a významnou evropskou památkou starou přes 400 let.

0510evropska 3Unikátní plán

Už vnější vzhled plánu je kuriózní. Je to pergamenový svitek dlouhý 242 centimetrů a široký 20 centimetrů, navíjí se na dřevěnou rukojeť. V plánu je zachycena štola od Vltavy až do Královské obory. Je svým charakterem něco mezi technickým výkresem a výtvarným dílem. Přináší nejen technická data, ale i časový průběh stavby.

Délkové míry v plánu jsou v jednotkách estados. Jedno estado se rovnalo 1,98 metru. Popis je ve španělštině, která byla blízká císaři Rudolfovi II. Byl totiž vychováván na španělském dvoře krále Filipa II.

Celé dílo přišlo na 66 299 kop grošů. Jen pro představu - cena 10 piv byla jeden groš, jedné ovce šestnáct grošů, kopa vajec pět až 10 grošů. Horníci a tesaři si vydělali denně tři až pět grošů.

0510evropska 2Štolu opravil hrabě Chotek

Tam, kde chyběla pevná hornina, byla použita výdřeva. V 17. století byla štola na koncích vyzděna. Na začátku 18. století byl ve štole položen dřevěný chodník V 19. století nechal štolu opravit hrabě Chotek.

Ve 30. letech minulého století byla štola vydlážděna a o šedesát let později byla do štoly zavedena elektřina. Po povodních v roce 2002 došlo k uzavření štoly a nahlédnou do ní bylo možné až v roce 2010.

U vchodu do štoly, na levém břehu Vltavy, mezi Čechovým a Štefánikovým mostem je malý žlutě omítnutý domek pojmenovaný „Havírna“. To bylo obydlí horníka a v něm se nacházel mechanismus stavidel, jímž se reguloval přítok vody do štoly.

Text a foto: Petr Vokáč

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

123518
DnesDnes267
VčeraVčera537
Tento týdenTento týden804
Tento měsícTento měsíc9091

Partnerské weby