0610můžeVědci už spočítali, že zásah člověka tělesem, které přiletí z vesmíru, je pravděpodobné jedna k milionu. Přesto má za sebou takové setkání s meteoritem na naší planetě v novodobé historii dokonce několik lidí. Naposledy jím byl

tehdy čtrnáctiletý Gerig z německého Essenu. Rudý rozžhavený kus vesmírné hmoty proletěl atmosférou obrovskou rychlostí, postupně se zmenšoval, a když ve velikosti hrášku dopadl na nic netušícího chlapce, srazil ho k zemi. Jak chlapec vypověděl, nejprve spatřil světelnou obří kouli a pak náhle ucítil bolest v ruce.

Podle vyjádření vědců tak došlo ke zcela ojedinělé skutečnosti. Miniaturní meteorit chlapci způsobil drobné poranění na ruce dlouhé několik centimetrů. Po dopadu meteoritu však na silnici zůstal přibližně třicet centimetrů velký kráter. Takovýto dopad se obvykle odehrává po průletu meteoritu zemskou atmosférou volným pádem několik málo kilometrů za hodinu.

Jak uvádějí britská média, potvrdil se i další případ, kdy člověk přežil zásah meteoritem. V roce 1954 čtyřkilový meteorit v Alabamě rozbil střechu domu, odrazil se od nábytku a dopadl na spící ženu, které způsobil poranění nohy. Astronomové dlouho nevěřili, že by meteorit mohl jen tak někoho zasáhnout, a tak se podle nich jednalo skutečně jen o náhodu. Za celou dobu sledování se totiž podobné případy dají spočítat na prstech jedné ruky, třebaže o některých se ani veřejnost nedozvěděla. Vždy se ale jednalo jen o zranění. Není totiž známo, že by pád meteoritu zabil nějakého člověka. Případy, kdy jsou lidé zasaženi meteoritem, se obvykle stávají v průměru jednou za několik století. V porovnání s tím je pak velmi pravděpodobné, že vyhrajete jackpot v nějaké loterii.

(vel)

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

119309
DnesDnes59
VčeraVčera298
Tento týdenTento týden2552
Tento měsícTento měsíc6645

Partnerské weby