3006zivoty 1Fryderyk Chopin se narodil v Polsku nedaleko Varšavy roku 1810 a jelikož se vyznačoval mimořádným hudebním nadáním již od mládí, poslal jej otec k nejlepším hudebním pedagogům do Varšavy. V devatenácti letech se vypracoval na vynikajícího

pianistu a vydal se na koncertní turné po evropských státech. Z politických důvodů se pak pro republikánsky smýšlejícího Chopina stala především Paříž druhým domovem. Chopina však časté vystupování na mnoha koncertech, spojené s únavným cestováním, začalo vyčerpávat. V roce 1835 onemocněl vleklou horečnatou chorobou. Vykašlával krev a lékařské vyšetření odhalilo tuberkulózu. Po několikaměsíční léčbě s vydatnou stravou nastalo částečné zlepšení, třebaže umělcův zdravotní stav zůstával stále neuspokojivý. Proto sešlo i z chystané svatby s Chopinovou láskou z mladých let.

Milenci na ostrově Mallorca

V roce 1837 doporučili lékaři Chopinovi, aby po další prodělané chřipce neprodleně nastoupil lázeňskou léčbu. Fryderyk však léčbu odmítl a raději se citově zcela věnoval spisovatelce a básnířce George Sand, která uchvacovala umělce tehdejší Paříže. V její blízkosti prožil celých deset let a byla pro něj vším. Když se v roce 1838 jeho zdraví opět zhoršilo, rozhodl se, že se Sandovou stráví zimní měsíce na ostrově Mallorca. Věřil, že mu teplé a suché počasí prospěje. Té zimy však i na Mallorce zuřila mimořádná nepohoda s dešti a chladnými větry, což u Chopina vyvolalo další zdravotní potíže. Po několika týdnech klidu a dodržování diety přece jen nastalo zlepšení, které hudebník využíval k plnému úsilí v komponování skladeb. Začátkem roku 1839 se milenci vrátili do Francie a Chopin se stal pacientem vyhlášeného odborníka na tuberkulózu v Marseille. Jeho zdraví se zlepšilo, takže mohl odjet na venkovské sídlo George Sand a dále komponovat.

Umělcovo srdce patřilo Varšavě

V létě roku 1847 se Chopin v nedobrém rozešel se Sandovou a navíc se rozhodl opět veřejně vystupovat na koncertech, měl naplánované turné po Anglii a Skotsku. Namáhavé cestování se však odrazilo na jeho zdravotním stavu. Po záchvatu prudkého kašle, krvácení z plic a bolestech hlavy se vyčerpaný vrátil do Paříže, kde už byl odkázán pouze k pobytu na lůžku. Po kritickém horečnatém stavu a následném bezvědomí ukončila smrt 17. října 1848 předčasně v 39 letech jeho život. Na přání zesnulého bylo následujícího dne srdce vyjmuto z těla a převezeno do Varšavy.

Vědci mají jasno

Kolem smrti slavného Chopina pak dlouho kolovaly různé nesrovnalosti, dohady i nejrůznější záhady. Ukončit spekulace kolem příčiny smrti polského skladatele a pianisty pomohly po více než 170 letech výsledky studie polských badatelů. Podle původní diagnózy Chopin podlehl vzácné komplikaci spojené s chronickou tuberkulózou, nové závěry se přiklánějí k cystické fibróze. Vědci z Polské akademie věd totiž zkoumali skladatelovo srdce, jež je uloženo v kostele svatého Kříže ve Varšavě. Vyjmuto mu bylo při pitvě v Paříži, kde je pohřbena část Chopinova těla. Srdce uložené do nádoby naplněné koňakem skladatelova sestra Ludwika propašovala do vlasti. Nádobu vědci sice neotevřeli, ale podle stavu srdce mohli s vysokou pravděpodobností konstatovat, že Chopin tuberkulózou skutečně trpěl. Bezprostřední příčinou jeho smrti však byla zřejmě tzv. komplikovaná perikarditida. Jedná se o zánětlivé onemocnění srdečního vaku - perikardu, jež může mít infekční původ. Vědci zkoumali srdce poprvé od roku 1945. Objevili tak drobné léze, jež jsou údajně příznakem komplikací spojených s tuberkulózou.

Pavel Kovář

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134350
DnesDnes125
VčeraVčera257
Tento týdenTento týden382
Tento měsícTento měsíc5160

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice