0506mysticka 1Chcete si stvořit vlastního golema? Z čistě technického hlediska jde možná o poměrně snadnou záležitost. Alespoň to tvrdí jedna vědecká studie. Pokud však chybí „duchovní“ palivo, nedokážete nic. Ano, tento umělý člověk dál zůstává

jen fikcí…

Jde o monstrum nebo stroj?

Veřejnost různé „golemy“ vnímá především jako pohádková či hororová monstra z filmů a románů. S pravým golemem tito netvoři nemají nic společného. Ufologové zase rádi o golemovi spekulují jako o jakémsi stroji, o umělé bytosti z hlíny. Šém jim připomíná zásuvný modul s programem oživujícím počítač uvnitř robota. I to je špatný náhled. A proč?

Golem znamená v hebrejštině něco nedokonalého, jakýsi polotovar. Takovým byl i první člověk, alespoň v biblickém podání.

Tajná Kniha utváření

Židovští kabalisté se již od 12. století pokoušeli stvořit bytost, která by Hebrejcům pomáhala, ochraňovala je. Určité návody poskytovala právě kabala, tajné učení, zprvu předávané jen ústní formou. Až později vznikly slavné spisy. Takovým byla i Kniha utváření (Sefer jecira). Po očistném rituálu se použila „panenská“ hlína z hory, živá (aktivní) voda – a po částech se bytost modelovala. Rabbi Eleazar z Wormsu prý takové znalosti měl.

Polovina hebrejské abecedy sloužila ke tvorbě golema, druhá polovina k jeho zničení. Abeceda je naprostým unikátem, pochází přímo od Boha (Hospodina). Má duální povahu a každé písmeno je zároveň číslem. Okamžitě ho můžete vložit do počítače, nepotřebuje softwarový překlad. Kdo měl tak dokonalé znalosti před tisíci lety?

Síla hebrejských slov

V Tóře (v prvních pěti knihách Starého zákona) je údajně ukryta veškerá moudrost světa. Kdo ji odhalí, ten dokáže Hospodina napodobit a konat „zázraky“. Tajné jméno boží (respektive kombinace jeho čísel) se používalo ke golemovu oživení, což byl onen záhadný šém. Nešlo tedy o žádnou kouřící kuličku či „kartu“, které se golemovi strkaly do otvoru na čele.

Další způsob stvoření souvisel s použitím tzv. Hospodinovy pečeti, tedy hebrejského slova EMET. Po úspěšném zvládnutí obřadu se slovo objevilo na čele hliněného muže – golema. Když měl být opět „umrtven“, stačilo smazat písmeno „E“, jelikož MET znamená mrtvý a EMET zase živý. Jak prostředníci, tak i účastníci rituálu museli dodržovat další přísná pravidla, jinak mohli i zemřít.

Zajímavá je také jiná tvořící metoda – podle ní golem povstane z posvátného prachu po napsání tří klíčových (a tajných) slov či písmen. Jejich variace se musely mnohokrát opakovat, předříkávat.

Rabbi Löw tvůrcem nebyl?

Příznivce rabbiho Löwa (správně se jmenoval Jehuda Levy ben Becalel) musíme zklamat. Mezi kabalistické „tvůrce“ nikdy nepatřil a pověst o rabínovi a golemovi vznikla až po Jehudově smrti. Vypráví se, že se o stvoření golema někdo pokoušel, bylo to v Praze, poblíž břehu Vltavy. Kdo ale? To se nepodařilo zjistit. Jisté je jen to, že rabbi Löw to nebyl.

Jiří Nový

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134402
DnesDnes171
VčeraVčera243
Tento týdenTento týden902
Tento měsícTento měsíc5680

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice