3706coMožná to bude znít vašim uším nesmyslně, ale faktem je, že válečná tažení mají s módou a krásou mnoho společného – například měnily ideály krásy a šířily módu rychleji než léta mírová. Nebýt válečných vpádů, neměli bychom v Evropě boty na podpatku, ženy

by nenosily podprsenky a svět byznysu by nepoznal kravatu. Nevěříte? Rádi vám tyto módní úlety a paradoxy představíme.

Šátek a la Croate

Kravata je dnes neodmyslitelnou součástí pánské módy a jedním z nejrozšířenějších módních doplňků na světě. Málokdo ví, že za jejím rozšíření do Evropy a do světa stojí císař Napoleon Bonaparte. Ten módu nejen ctil, ale sám ji také velmi aktivně vytvářel a šířil. Jen považte, že svých pověstných dvourohých generálských klobouků měl 120. A celkem 19 se jich zachovalo do dnešních dnů. Bonaparte šířil smrt i pokrok, zachraňoval antické umění, zasáhl do ženského i mužské odívání, stavitelství, malířství i do nahlížení na historii.

Příběh kravaty ovšem začal o něco dříve, v 17. století za třicetileté války, kdy pobýval v Paříži oddíl chorvatské lehké jízdy (šest tisíc jezdců a koní). Královští Chorvaté, tedy „Croates“ prosluli nejen svoji odvahou a temperamentem, ale hlavně „dostali na kolena“ Pařížanky svým neobvyklým barevným doplňkem.

Totiž, když odcházeli ze svých domovů do válek, ženy a dívky jim podle místního koloritu na důkaz lásky a věrnosti uvazovali kolem krku barevné šátky. A to zcela netradičním způsobem. V době, kdy jízdní oddíl pobýval v Paříži, se tento symbol věrnosti začal objevovat na šíjích mnohých pařížských žen. Barvy, vzory, originální uzly a hlavně vitalita a halasnost těchto ohnivých jižanů pařížské dámy natolik okouzlily, že pak samy začaly nosit i své šátky „a la Croate,“ tedy na chorvatský způsob. Stejným způsobem začaly vázat šátky i svým mužům, kteří se chtěli balkánským sokům v lásce podobat. Všichni chtěli být „šik a šarmán“ jako ti Kroatinci. Paříž byla již tehdy centrem módy, a tak hned o pár let později v roce 1661 ustanovil Ludvík XIV. funkci královského „cravatiera,“ aby ta jeho byla uvázána co nejvznešeněji. Kravata se nosila u dvora i v pařížských ulicích.

Ale do Evropy a dál do světa ji rozšířil až o 150 let později právě Napoleon Bonaparte při svých válečných taženích. Válčil v Evropě, v Africe (Egypt) i na Dálném východě v carském Rusku. Z týlu válečných tažení se kravata jako základní pánský módní doplněk masově rozšířila po celé Evropě a pak i do kolonií mimo Evropu. Stala se vizitkou, s jejíž pomocí dával muž najevo svoji příslušnost ke společenské vrstvě, klubu, univerzitě.

V roce 1922 si nechal J. Langsdorf z New Yorku patentovat nový vzhled kravaty a nový postup při jejím šití. Od té doby se povětšinou skládá ze tří dílů, které jsou střiženy a sešity pod úhlem 45 stupňů k základní osnově látky. Geniální Američan okamžitě docílil toho, že se kravata nekroutí a krásně drží tvar. Dnes už je „domestikovaná“ na celém světě a na každém kontinentu si žije svým vlastním životem. Jejímu vzhledu se věnovala módní esa jako E. Warhol, Yves Saint Laurent, Armani i Gucci. Pokud máte hbité prsty a dobrou paměť, můžete ji uvázat na neuvěřitelných 85 způsobů. Nošení kravaty upravuje společenská etiketa. Nejznámějšími uzly jsou Windsorský, Manhattan a Pratt.

Dodnes si kravata uchovala i své nepsané prvenství z dob třicetileté války a napoleonských tažení – kravatu svým mužům nejčastěji vybírají a vážou ženy a milenky.

LÝDIE MALCHÁRKOVÁ

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134437
DnesDnes19
VčeraVčera229
Tento týdenTento týden1252
Tento měsícTento měsíc6030

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice