Nejpopulárnějším duchem našich vod je vodník, hastrman. Staří Slované měli rusalky a skřítky, vodníka však neznali. Ten zdomácněl teprve později. Různé pověsti praví, že krásně barevnými kvítky, rostoucími na okraji rybníků, k sobě láká děti, aby se jich v příhodné chvíli zmocnil a stáhl je do hlubiny, což je prý jeho

nejmilejším zaměstnáním. V něm se ostatně neomezuje pouze na děti, ale baží také po životech dospělých. Severské národy kdysi věřily ve vodní duchy nazývané nicky, necky nebo nocky, zvláštní bytosti v lidské podobě, vybavené však obrovským rybím ocasem. Ve vodách kladly nejrůznější nástrahy pozemšťanům, aby je utopily.

I v Čechách se zjevoval - alespoň podle pověsti - vodník, a to vždy tři dny před neštěstím toho či onoho utopení. Lidé, kteří vodníka viděli, varovali své okolí před koupáním. Často však nadarmo, neboť mnozí ani v takovém případě neodolali vnitřnímu nutkání. Jejich mrtvoly většinou nebyly nalezeny. K tomu se váže zajímavá pověra. Doprostřed bochníku chleba, který byl položen na hladinu, se zasadí hořící svěcená svíce. Kde se bochník zastaví, tam najdou tělo utonulého.

Lidé si vysvětlovali vodníkovu existenci pádem andělů s nebe. Při tomto velikém svržení padli někteří na skálu, jiní do lesů a další do vody. Mezi nimi je třeba hledat našeho vodníka. Podle popisu je to velký, statný chlapík se širokými rameny, s černou kšticí, je bos a v zeleném úboru. Z levého šosu kabátu mu doslova crčí voda, což se zřetelem na jeho mokré obydlí není divu. Hrubé svalnaté rysy svého obličeje se snaží stáhnout v přívětivý úsměv a vzbudit důvěru, aby mohl lidi přilákat hodně blízko k vodě. V tomto živlu má totiž nepřemožitelnou sílu, kdežto na suchu je bezmocný a slabý.

Těžko říct, zda pověst o vodníkovi vznikla vzácným výskytem zdivočelých lidí v bažinách, o nichž se můžeme kupodivu dočíst ve starých spisech...

(ryp)

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

118339
DnesDnes153
VčeraVčera501
Tento týdenTento týden1346
Tento měsícTento měsíc9493

Partnerské weby