Rostlinná říše odnepaměti sloužila jako nevysychající zdroj pro nejrůznější čarování, kouzlení, všemožné tradice a triky. Mocnou energii rostlin bohatě využívali mágové, královští rádci, čarodějové ke svým rituálům. S pomocí magických rostlin se

dá nejen uzdravovat, komunikovat s bájnými bytostmi, odvrátit neštěstí, ale také přivolat lásku nebo peníze. Příroda má co nabídnout, její dary byly spojovány s různými kouzly a zaříkáváním.

Bazalka

Hustě větvená bylina, s krátce řapíkatými listy, dorůstá výšky až čtyřiceti centimetrů. Vždy byla spojována se smrtí a nesmrtelností. Vykuřování bazalkou sloužilo k zapuzení negativních sil z příbytku. K ochraně a očistě domova postačí, když nasypete špetku bazalky do každého rohu místnosti. Má dodávat odvahu čelit smrti.

Bříza

V magii platí tento štíhlý strom za symbol nových začátků a možností. Jeho dřevo sloužilo k výrobě rituálních předmětů, neboť se věřilo, že odhání od příbytku všechno zlé. Za novoluní se sbíraly úlomky kůry, které měly při čarování přivolat lásku. Březové větve se často zavěšovaly nad vchodem stavení, aby ho ochránily nejen před úderem blesku, ale i zlými duchy.

Dub

S dubem je spojena spousta pohanských zvyků. Věřilo se, že v jeho blízkosti člověk načerpá blahodárnou energii, že dokáže pomoct od nejrůznějších bolestí a neduhů. Jeho dřevo se používalo na zhotovení kouzelnických hůlek. Kněží a kněžky naslouchali šustění dubového listí, aby zaslechli vzkazy od bohů.

Jabloň

Vždy byla symbolem života, lásky, plodnosti. Dřevo jabloně sloužilo jako jedna z ingrediencí lektvarů pro získání dlouhověkosti a nesmrtelnosti. Šťáva z jablek nahrazovala krev při obřadech, při nichž byla životodárná tekutina vyžadována. V keltské mytologii byla větev jabloně obalená poupaty, květy nebo zralými plody součástí kouzla, které umožňovalo vstup do podsvětí.

Máta

Podle starých historických pramenů měli tuto bylinu nosit při sobě vojáci, aby jim ve válečné vřavě dodávala odvahu. Kdysi se věřilo, že nošení máty zvýší úspěch a zajistí blahobyt. Ve starověku na silně aromatickou bylinu s plazivým oddenkem nedali dopustit, neboť se věřilo, že dokáže probouzet vášeň, byla považována za afrodiziakum. Sušenou mátou se také vycpávaly figurky určené k magickým obřadům.

Jedle

Pod jedlí by se měli zdržovat lidé, kterým schází trpělivost, jsou nedočkaví, věčně někam spěchají. Její energie bude prospěšná osobám s nízkým sebevědomím, s problémy v pracovní sféře i partnerských vztazích, ostýchavým, trpícím úzkostí a obavami. Tradovalo se, že jedle odhání ošklivé sny. Kdo si dá jedlovou šišku pod polštář, měl by se jich zbavit. Jedle se považovala za strom zrození. Jehličí se pálilo při narození dítěte, aby se matce i jejímu potomkovi dostalo požehnání a ochrany.

Lípa

Vhodný strom pro věčné nespokojence a rebely. Její svěží vůně má utěšit ustaranou mysl, povzbudit samotáře. Lipovému dřevu se přisuzovala magická moc hlavně v boji s démony, upíry, mělo ochránit před lupiči, nepřáteli a zloději. Lipový kyj se považoval za ochranný amulet. Říká se, že komu se lípa zjeví ve snu, ten může očekávat velké štěstí, splnění přání, bezstarostnou budoucnost.

Přeslička

V magii se měla přidávat do nápojů, které zvyšovaly plodnost, v ložnici se dávala pod postel novomanželům. Přeslička se přidávala i do kadidla a kouř z ní pomáhal při věštbě v prorockých vizích.

Řebříček obecný

Používal se při milostných kouzlech. Má přitahovat nejen lásku osoby, na kterou si člověk myslí, ale také vzdálené příbuzné, lidi, s nimiž by se rád setkal. Sušený řebříček zavěšený nad postelí má zajistit lásku na dlouhých sedm let. Řebříčku se přisuzovala schopnost zvyšovat odvahu, podpořit psychické síly, odhánět zlo a negativní energii.

Tymián

V magických rituálech byl tymián používán k posílení bytostí, které se ocitly na konci svých sil. Staří Egypťané jej užívali k balzamování mrtvých. Ve starověkém Řecku a Římě symbolizoval sílu a odvahu, z tymiánu se připravovalo kadidlo. Traduje se, že snítka bylinky vložená do plátěného sáčku a daná pod polštář zažene noční můry a přivodí hezké sny.

(pru)

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

113916
DnesDnes292
VčeraVčera269
Tento týdenTento týden292
Tento měsícTento měsíc8407

Partnerské weby