Předplaďte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

981338
DnesDnes504
VčeraVčera678
Tento týdenTento týden3228
Tento měsícTento měsíc12867

Home

Věštící stromy druidů

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Nám dobře známý evropský horoskop, založený na dvanácti znameních hvězdného zvěrokruhu a postavení planet v den narození člověka, jehož vlastnosti nebo i osud se má věštit, patří k významným kulturně historickým dokumentům o počátcích

vědeckého bádání. Patří sem samozřejmě též obdobný orientální zvěrokruh vycházející z připisování jednotlivých kalendářních let a období určitému zvířeti a vládě jeho vlastností. Toto dědictví přírodních tradic je pro nás zajímavostí i poučením zároveň, přibližuje nám myšlení i starobylé tradice vzdálených národů.

Existují však i jiné soustavy než naše nebo orientální astrologické představy, které se dochovaly až do současmosti. Mezi takové neobvyklé patří též horoskop keltských druidů - tedy kněží, mudrců a věštců zároveň, kteří všechny své poznatky čerpali z pozorování přírody a také užívali čistě přírodních symbolů. Po nich se nám dochovala tradice vánočního jmelí, stále tak půvabná a milá, připomínající krásy i v těch nejtemnějších zimních dnech. Druidové měli do čtvrtého až pátého století značný vliv nejen mezi svými rodáky v Anglii, Irsku, Skotsku, Germánii a Galii, ale také u dalších sousedních národů. Ostatně obřady, věštění a oběti, nezřídka, bohužel, i lidské, konané zejména pod duby, představovaly podstatu keltských náboženských představ vůbec. Je proto nepochopitelné, že sám název druidů je odvozen od keltského slova derw, což označuje dub. Tito druidové, kteří podle tvrzení legend vedli rozjímavý život v lesích, usuzovali na základě pozorování, že se každý člověk svou podstatou i svými povahovými rysy podobá nějakému stromu. Obdobně jako lidé jsou přece stromy silné i slabé, voňavé i bez vůně, stromy okrasné, osamělé nebo smuteční.

Není známo, jak se na těchto přírodních poetických základech vytvořil podivný horoskop, který spojil přímo narození člověka s určitým druhem stromu, v tomto případě celkem s jednadvaceti stromy. Obdobně rozdělené období, pro něž druidská věštba platila, se liší od horoskopů, které dnes běžně známe. Keltští věštci měli k dispozici celkem 21 stromů. Pro běžná období však pro své horoskopy čerpali pouze ze sedmnácti. Mezi ně patřily jabloň, jedle, jilm, cypřiš, topol, cedr, borovice, vrba, lípa, líska, jeřáb, javor, ořešák, kaštan, jasan, habr a fíkovník. Čtyři zbývající byly určeny pouze pro osoby narozené v tak významné dny, které během roku představují obě rovnodennosti a oba slunovraty. Pro tyto čtyři dny v roce platily vždy samostatné, a je třeba poznamenat, že navíc obzvláště příznivé, předpovědi, odvozené z vlastností oněch zbývajících čtyř stromů - životodárného a silného dubu, krásné břízy, půvabné olivy a tvrdého neústupného buku.

(kov)

E-Shop

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

S HOROSKOPY vás v podzimních dnech nic nezaskočí!

Horoskopy: S čím můžete počítat v říjnu v rámci zdraví a lásky? Tarotový, andělský, babylonský a studentský horoskop, osud podle kostek, jedinečný výklad starých orákul, lunární kalendář, rady pro každý den…

Svět kolem nás: Věštící stromy druidů, jak určit stáří hvězd?

Arteterapie podle zvěrokruhu: Léčivá a harmonizační mandala na měsíc říjen.

Cesta za tajemstvím věků: Nejzáhadnější kniha světa.

Další články: Po stopách loupežníka Grasela, záhadní vyslanci z jiných světů, čas Vah, rostlinná magie. Zvláštní sekta, středověká lovestory, mekka alchymie….

Zábavný test: Umíte najít v životě štěstí?

Aktivační bod na obálce: Zaměřen na zdraví.

Sudoku, křížovka + katalog Zásilkového obchodu Spirit zdarma!

Malá ochutnávka z čísla právě zde