Slunce vstoupilo do znamení Panny 23. srpna a setrvá v něm do 22. září. To, co jsme vypěstovali a sklidili, potřebujeme zpracovat, zakonzervovat. Převládá snaha vytěžit ze všeho co nejvíce. S ubývajícím světlem si začneme připouštět myšlenky na důležitost

přežití.

Jaká je esence Panny?

Panna je šesté znamení zvěrokruhu, zemské, proměnlivé, nese ženskou kvalitu. Klíčová slova pro ni jsou - služba, práce, analýza, zdraví. Panna je silně připoutána k realitě. Umí být praktická, efektivní, výkonná a metodická. V soukromém i pracovním životě potřebuje být užitečná. Nikoli však proto, že by neznala svou sebehodnotu. Ví velmi dobře, že vše zvládne téměř dokonale. K sobě i ke druhým proto bývá kritická a často touží po neustálém zdokonalování. Píle, důkladnost, přesnost, solidnost jsou jejími ctnostmi. Znamení Panny ovládá římský bůh Merkur, řecký Hermes. Obvykle nabádá ke komunikaci, propojování, srovnávání, shromažďování, ovšem s Pannou v zemském živlu podporuje spíše praktické myšlení, probouzí potřebu pravidel a metod, jež slouží k zachování a soudržnosti. Panna má velký pozorovatelský talent a smysl pro detail. Toho skvěle využije například ve zdravotnictví, advokacii, ale i v rámci psychoanalýzy - zkoumání lidské duše. Mezi Pannami je mnoho dobrých psychologů, psychoterapeutů, pedagogů, vychovatelů, logopedů. Ale Panny dokážou též perfektně zužitkovat prostředky, navíc jsou skromné, což uplatní v ekonomických oborech.

Archetyp Panny

Panna je symbolem čistoty, jednoduchosti, bezpodmínečné lásky. Archetyp Panny kultivuje principy hospodaření a zemědělství, je úzce spjatý s přirozeným pořádkem. V Panně se zrcadlí obraz hojnosti a plodnosti. Nese odkaz řecké bohyně Démétér, která řídí posloupnost přírodních cyklů, zajišťuje shromažďování sklizně a její použití do dalšího jara. S Pannou a bohyní Démétér se pojí i příběh řecké bohyně Persefony. Ta jako bohyně jara žila u své matky Démétér v teplém a bezpečném světě, plném jistot a naivity, kam nemůže proniknout žádný muž. Ale zatoužila vyjít ven, čehož využil Hádés, bůh podsvětí. Unesl ji do své říše, kde nakonec zůstala jako jeho manželka. Persefona se v podsvětí proměnila a stala se bohyní mrtvých. Téma únosu zde představuje strach z toho, že za uspořádaným světem existují věci, okolnosti, iracionální vrstvy osobnosti, jež jsou nevyzpytatelné, které nelze mít pod kontrolou. Spojení s nimi nám umožňuje stát se zralejšími a celistvějšími osobnostmi.

Jaké části těla Panna řídí?

Z hlediska tradiční astrologie je spojována se zdravím obecně. Znamení na hrotu domu a planety, které se v tomto domě nacházejí, ukazují na symptomy a zdravotní témata, s nimiž se v průběhu života potýkáme. Jestliže jsou zkušenosti šestého domu prožívány destruktivně, způsobují psychosomatickou (tělesnou) zátěž. Zároveň místo, kde se v horoskopu nalézá znamení Panny, je místem, jež je v organismu nutné detoxikovat - čistit - od jakéhokoli mentálního i fyzického balastu. Z hlediska zdravotní symboliky řídí Panna střeva, trávicí ústrojí, spodní část jater. Je spojena s procesy přizpůsobování a absorbování. Nemoci bývají spojeny s poruchami trávicího systému a potížemi tlustého a tenkého střeva. Řídící planeta Merkur vládne mozku a nervovému systému, řídí také vazby mezi myslí a funkcemi těla. Zrozenci Panny se doslova „starají“ o nemoc. Když se něco pokazí, mají tendenci obrátit problémy do sebe, což se projeví právě nemocí. Mívají narušený zažívací systém a často trpí překyselením organismu, plynatostí, vředy, poruchami jater a střevními problémy. Na druhou stranu mohou být v souvislosti se zdravím přehnaně úzkostliví.

Co čekat v čase Panny?

Babí léto je letos ovlivněno třemi výraznými fázemi. Prvním z nich je totální zatmění Slunce. Přestože nastalo 21. srpna za novu ještě na konci posledních stupňů Lva, je natolik výrazné, že zasahuje i do času Panny. Jeho vliv působí čtvrt až půl roku. Ovlivní nejvíce osoby s osobními planetami a body v rozmezí mezi 24 až 30 stupněm fixních znamení (Býk, Štír, Lev, Vodnář) a mezi 0 až 4 stupněm proměnlivých znamení (Blíženci, Panna, Střelec a Ryby). Lze u nich pozorovat ráznější a trvalejší změny vedoucí k dlouhodobému úspěchu, které se mohou tématicky dotýkat především posílení sebevědomí, sebevyjádření, individuálních cílů a projektů. Dalším důležitým datem je 6. září, kdy vrcholí úplněk v Rybách. Ten vynese na světlo staré rány, zvýrazní nedostatky. Nabídne však i řešení. Dne 20. září pak dojde k novu na 27⁰ 27´Panny. To je příležitost k přehodnocení myšlenkových procesů a stanovení nových cílů, především pracovních plánů.

Pavlína Holancová - astroložka, konstelářka – www.pavlinaholancova.cz, tel.: 725 509 063.

Foto. Danuše Mudriková - 775 323 317, modelka - Petra Hnátková

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

110542
DnesDnes42
VčeraVčera355
Tento týdenTento týden397
Tento měsícTento měsíc5518

Partnerské weby