Snad nejslavnějším místem, spojeným s postavou Vlada III. Tepeše – Drákuly, je jeho hrad. Tam se dlouho bránil turecké přesile, aby se mu pak jen zázrakem podařilo uniknout přes hory do bezpečí na koni s obrácenými podkovami. O 400 let později pak pro změnu na

tom samém místě měl Drákula, už jako upír, vysávat krev nebohým anglickým právníkům. Jenže, o jakém hradě se tu vůbec mluví? V první řadě vynechejme rumunský turistický hit číslo 1, kterým je jinak celkem malý, avšak pěkný, hrad Bran pod vápencovými štíty Králova kamene. S Drákulou má společného jen to, že v něm několikrát přenocoval a nedaleko odtud byl v průsmyku v roce 1462 zajat po tvrdém boji uherským komandem, kterému velel slavný český válečník Jan Jiskra z Brandýsa. Historické prameny popisují událost takto:.... „tady ho zajal jeden z králových rytířů, jeden velmi slavný jménem Jan Jiskra, který naň první zaútočil a zajal ho...“ Takže navštívit Bran sice milovník tajemné Drákulovi historie může, ale jeho skutečná pevnost ležela jinde.

Borghošský průsmyk

Dál se dostáváme do míst jen pár kilometrů od Branu, kde dnešní silnice začíná klesat z nejvyššího bodu k Rucaru, který byl už ve Valašsku. Kdysi tady stál celní hrádek, jehož zbytky se dosud zachovaly. Kolem se táhne zarostlý úvoz, prastará středověká stezka. Ta ale najednou končí na kraji propasti. Právě tady byl Drákula lapen těsně před tím, než se on a většina jeho mužů spustila na dřevěné plošině pod skalní stěnu, odkud už zase pokračovala normální obchodní cesta.

Borghošský průsmyk, přes který vede silnice E 58 ze sedmihradské Bistrice do moldavské Suceavy, je sice nádherné místo s kruhovým panoramatickým výhledem na okolní hory, ale kromě toho, že sem umístil irský spisovatel Bram Stocker v roce 1897 fiktivní Drákulovo upíří sídlo, není ani na tomto koutu Karpat nic strašidelného. Proto je dosti nepochopitelné, že jen kilometr pod ním Rumuni na konci 80. let minulého století postavili obrovský a totálně kýčovitý obří hotel Dracula. I tak se sem vyplatí zajet, je to přece jen připomínka slavného upíra.

Strašidelné místo s temnou energií

Zbývá tedy místo, sice ze všech nejméně známé, ale skutečně to pravé. Jedná se o Poenari. Tady, na skále v kaňonu říčky Argeš vytékající ze srdce Transylvánských Alp, stojí skutečný a nefalšovaný hrad obávaného vojvody. Kdo chce vylézt až k samotné pevnosti, musí si dobře namazat klouby, protože cesta k ní vede přes téměř tisíc kamenných schodů. I přes to, že za vstup na hrad se platí, moc se z něj nedochovalo. Většina působivých trosek je totiž z cihel, kterými nechal jiný rumunský tyran Ceaucescu toto místo změnit v duchu rádoby hradního romantismu. Drákulův kult, jako bojovníka za nezávislost země, byl totiž za jeho éry silně pěstován. Přesto toto místo, vklíněné do vysokých stěn kaňonu, vyzařuje silnou energii. Zvláště, když sem poutník zavítá večer po zavírací hodině, kdy odtud odejdou poslední turisté a hrad osiří. Pak je možné zde i přespat pod širákem.

Když se na okolní hory pomalu začne snášet temná noc, nad hlavou vám zakrouží první netopýři a dole z nedaleké vesnice sem začne zaznívat psí vytí, které se dá těžko rozpoznat od vlčího, naskočí i těm otrlým husí kůže. A každou chvilku čekáte, že se duch velkého upíra co nevidět zjeví jako průzračný přízrak na troskách bašty...

Petr Blahuš

Foto: Pixabay

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

110542
DnesDnes42
VčeraVčera355
Tento týdenTento týden397
Tento měsícTento měsíc5518

Partnerské weby