Borovici nazývali naši předkové stromem věčného života a moudrosti. Dodává lidem klid, optimismus a rovnováhu. Protože podporuje dýchací cesty, připadáme si v borovém lese jako v ráji a po návratu domů je nám fajn. Existují i borovice tajemné, památné, obří, biblické či

opředené pověstmi. Od každého něco najdeme u borovic v lese Habřina, na severovýchodě Čech, poblíž Častolovic. Nejstarší z krasavic (respektive její torzo) údajně pamatuje doby exulantů a rebelů ze středověku. Také bouřlivé 16. století, zákaz husitských Českých bratří a jejich Jednoty bratrské. V roce 1547 a 1548 byly přijaty zákony o vypovězení stoupenců kalicha. Památná borovice podle pamětníků ještě v roce 1927 dosahovala výšky dvaceti metrů, poté zůstalo jen torzo. Mnoho lidí zde zkoušelo hledat i ukrytý poklad, cenný kalich. Husitský svatý grál ale nikdo dosud neobjevil. Návod říká, že má být zakopán u lesní nádržky. Keltové ctili borovice pro jejich houževnatost a magičnost. O zimním slunovratu se pálily kouzelné ohně, ještě naše prababičky kouřem z borového dřeva dezinfikovaly různé hospodářské místnosti a sklípky.

V lese, poblíž západočeského Zbůchu, stálo také několik tajemných borovic. Na jedné z nich se oběsil chalupník, u vedlejší byl četníky zabit pytlák a zloděj. Takzvaná hraniční borovice střežila stůl, který byl přírodním úkazem, tvořila ho velká kamenná deska. Borovice s větvemi ve tvaru podivného víceramenného kříže stávala při cestě k chotěšovskému klášteru sester premonstrátek. Vedle ní byla studánka. Když vyschla a zarostla bujnou trávou, padla i vzrostlá krasavice, nebyl to veselý pohled. Ačkoli strom na vodě ze studánky nebyl nijak závislý, přestal žít. Naši předkové věřili, že každý strom má svou duši, před poražením bylo nutno poprosit les o svolení.

(nov)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134350
DnesDnes126
VčeraVčera257
Tento týdenTento týden383
Tento měsícTento měsíc5161

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice