Jak dokládají historické prameny, zvonařství jako takové dosahovalo největšího rozmachu v 16. století. Zvony byly toho času důležitým komunikačním prostředkem. Svolávaly lidi k modlitbám, oznamovaly příchod důležitých svátků a dalších událostí týkajících se obyvatel vesnic či celé země (křtů, svateb i pohřbů, vítězství ve válce, korunovace, narození následníka trůnu atd.). Hlas zvonu má poměrně velký dosah, proto se vyzvánělo i na výstrahu nebo poplach. V jižních Čechách na prachatické Zlaté stezce fungoval zvon jako maják. Jeho zvonění v noci vedlo poutníky a kupce, aby nesešli z cesty.
Naši předci také ale věřili v očistnou sílu zvonů. Proto se pomocí vyzvánění zaháněly zlé síly, nemoci (epidemie moru), zvonilo se ale i na mraky, aby byla odehnána hrozící bouře atd.

Zkazky a pověry
V kronikách najdeme řadu záznamů o událostech, při nichž sehrály zvony pozitivní roli. Například v Sedlčanech v okrese Příbram se roku 1693 zvonilo proti mračnu kobylek, které pustošily úrodu na polích - hlahol zvonů kobylky přiměl k odletu. Zvon ve Slepoticích na Pardubicku zase zaháněl hady. Nechala ho totiž údajně vyrobit dívka, která uštknutí hadem přežila.
Kdysi byli lidé přesvědčeni, že když se pokřtěné nemluvně dotkne ústy provazu od zvonu, zažene to od něj na celý život ďábla. Jestliže se ale ústy dotklo zvonu, znamenalo to, že nedokáže nikdy udržet tajemství. Olej, kterým se promazávaly čepy na usazení zvonové hlavice, se užíval jako lék proti nemocem kloubů.

Hlas zvonů slyšeti...
Ve světle všech nastíněných okolností není divu, že měly zvony své místo i v magii a mezi věštícími prostředky. Věštění z hlasu zvonů se nazývá kampanomantie. Tradovalo se, že zvláště při nepříznivém počasí zvony promlouvají, šepotají. Za bouří vyprávějí o tom, co bude v budoucnosti, za vichřic sdělují, co se odehrálo v minulosti.
Člověk, který chtěl získat od zvonu odpověď na nějakou svou otázku týkající se věcí příštích, musel vstoupit pod zvon. Uvnitř pronášel zaklínadla a pak naslouchal dozvukům, ozvěnám, které jeho hlas ve zvonu vyvolal. Podle nich se určovalo, co a jak dopadne, bude.
Stejně tak lidé pracující na poli nebo v lese, poutníci ze zaslechnutého vyzvánění usuzovali na další vývoj jistých životních událostí, považovali ho za předzvěst čehosi.

Dochovaly se následující možnosti výkladu:
Slyšet zvonit zvon = dobré znamení, připomínka čehosi důležitého.
Slyšet umíráček = lze očekávat dobré zprávy, příjemné překvapení, ale také třeba nečekanou návštěvu.
Slyšet zvony slavnostně vyzvánět = dostaví se citelná ztráta.
Vidět rozhoupaný zvon = potřebujete-li pomoc, nedoufejte v ni, musíte vše nějak zvládnout sami.
Utrhne-li se zvon = nebezpečí požáru, zlé zprávy.
Pukne-li zvon = přijdou krušné časy, ale také - jisté tajemství nebude vyzrazeno.
(cul)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134350
DnesDnes125
VčeraVčera257
Tento týdenTento týden382
Tento měsícTento měsíc5160

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice