Smrt v čínské tradici není jen fyziologický jev, ale velice důležitý moment v nekonečném přerodu nesmrtelné duše. Často jsou rituální obřady v Číně pro Evropana nepochopitelné, až zábavné, pro Číňany však velice důležité. Podle jejich představ je například velice problematické, zemře-li mladá svobodná dívka. V záhrobním životě se duše řadí po mužské linii do rodin, neprovdaná dívka je tedy mimo rodinu, nemá se kam zařadit a může proto živým nadělat mnoho starostí.

Posmrtná svatba
Z toho důvodu buddhističtí kněží praktikují zvláštní rituál: tabulku se jménem zemřelé dívky odnesou do ženského kláštera a od toho momentu už zemřelá patří do společnosti řeholníků, to znamená, že už má rodinu, která se o ni bude starat. Nebo tabulku umístí mezi kuchyň a jídelnu kláštera, aby se duch cítil dobře a živil se vůněmi z kuchyně. Je i další způsob, jak se postarat o neprovdanou nebožku. Podle pověr totiž přebývá stále v našem světě, stýká se s lidmi a může jim škodit. Proto se sehraje posmrtná svatba. Obyčejně se vybere chlapec z chudé rodiny. Vezme si tabulku se jménem dívky k sobě domů, postaví ji na rodinný oltář, vykuřuje vonnými tyčinkami a pak se uskuteční obřad přijetí dívky do rodiny. Novomanžel položí tabulku se jménem do postele a nyní už má ženu. Ovšem v Číně se nedoporučuje ani mužům, aby zůstávali sami. Jestliže zemřel svobodný muž nebo se jeho vdova znovu vdala, dělá rodina vše pro to, aby mu našla „nevěstu“, mrtvolu svobodné ženy. Taková záhrobní svatba se nazývá In chaň. Je založena na základních elementech čínské filozofie - kultu předků. Tento kult je rozšířen v centrálních a jižních oblastech Číny. Příbuzní zemřelého muže mu hned po pohřbu začínají hledat vhodnou nevěstu. Je třeba přiznat, že je to obtížné, náročné poslání. V zemi je mnohem více mužů než žen. Ale čínské rodiny jsou ochotné udělat cokoli, jen aby splnily rituál a neměly hanbu před sousedy.

Dražba zemřelých
V jedné vesnici „oženili“ zemřelého s dámou pochovanou už před sedmdesáti lety. Stává se, že se svatbou spojují i kostry už dávno pohřbených lidí. Stačí i urny s popelem. Také se vykupují zemřelí. Jestli například zemře nějaká kráska a má o ni zájem několik rodin, koná se dražba. Cena může dostoupit až několika tisíců dolarů, přičemž loňský příjem na hlavu nebyl vyšší než pět set dolarů. Trh s mrtvolami se už dávno stal výhodným obchodem. Zabývají se jím jednotlivci i celé skupiny. Na nádraží v jenom čínském městě byl zadržen muž, který měl v ranci deset ženských koster. Vandal kopal hroby ve své vesnici a chystal se je ve městě prodat po třiceti až padesáti dolarech za kus. Teď mu hrozí tři roky vězení.

Jako opravdová svatba
Je třeba podotknout, že taková záhrobní svatba si nezadá s veselím a velikostí svatby živých lidí. Muži rodiny ze strany ženicha jedou na hřbitov pro „nevěstu“. Na prahu domu připraví rubáš ozdobený červenými stuhami symbolizujícími svatbu. Fotografii nevěsty postaví na domácí oltář spolu s jejím nastávajícím. Pak všichni dlouho vzdávají chválu všem místním božstvům a duchům, aby požehnali nové rodině. Potom si sednou k plným stolům a na závěr slavnosti vzlétnou barevné petardy.
(ndro)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134437
DnesDnes18
VčeraVčera229
Tento týdenTento týden1251
Tento měsícTento měsíc6029

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice