Sloup, o kterém je řeč, je opředený pověstmi. Nachází se v hlavním indickém městě Dillí v areálu mešity Qutub Minar a hovoří se o něm jako o zázraku. Je dlouhý celkem přes sedm metrů, ale část ho je skryta pod úrovní terénu. Směrem vzhůru se sloup nepravidelného kruhového průřezu zužuje, jeho hmotnost se odhaduje na necelých 8 tun. Průměr paty sloupu je 42 centimetrů, pod ozdobnou hlavicí je to pak o 10 centimetrů méně. Hlavice, která je zakončením sloupu, se podobá hlavicím u kamenných Ašókových sloupů ze 3. století př. n. l. Na vrcholu hlavice podle některých odborníků asi býval ptačí bůh Garuda, což byl vozataj boha Višnu uctívaný guptovskou dynastií. Soška ptáka už je ale ztracena, zůstal po ní na hlavici jen otvor.

Proč je zázračný?
Je to neuvěřitelné, ale sloup za 1 600 let své existence nezrezivěl! A nepodléhá korozi, třebaže stojí pod otevřeným nebem. Proto na něj lidé odedávna hledí s úžasem i posvátnou úctou.

Odkud se vzal?
Na místo byl převezen z tisíc kilometrů vzdáleného chrámu před 900 lety. Podle šestiřádkového nápisu na sloupu byl vyroben v 5. století našeho letopočtu na popud indického panovníka Čandragupta II. Vikramaditji (375 - 415) pro hinduistický chrám. Původně sloup stál v chrámu zasvěceném bohu Višnu ve městě Udayagiri ve střední Indii.
Jak byl sloup vyroben?
Historik Girijaj Singh tvrdí, že byl ukován. Tvůrci ho skládali ze zhruba dvacetikilogramových kusů rozžhaveného železa, jež za použití kladiva spojovali dohromady v jeden celistvý kus.

Pověsti praví…
Lidé věřili, že sloup přináší štěstí. Tomu, kdo ho dokázal rukama za zády obejmout, se prý splnilo každé přání. To už v současné době ale nikdo nevyzkouší, protože je díky UNESCO sloup chráněn plůtkem. Po staletí však lidé na sloup sahali, dotýkali se ho… Kdysi se také tradovalo, že kdo se potře svatým olejem a podaří se mu vyšplhat na vrcholek sloupu, dokáže tím svůj legitimní původ.

Co je příčinou odolnosti proti korozi?
Nad tím si vědci lámou hlavy už dlouho. Sloup byl opakovaně podroben nejrůznějším testům a analýzám. Ty zjistily, že železo, z něhož je vyroben, obsahuje větší množství fosforu. To sice zvyšuje odolnost proti korozi, ale na to, aby sloup odolával rzi více než 1600 let, nestačí. Jedna z teorií praví, že nerezavějící sloup v Dillí je konzervován olejem či potem. Pot je spojen s dotyky množství lidí, kteří toužili po splnění svého přání, olej s pověstí o šplhání namaštěných těl levobočků po sloupu. A možná sloup nerezne díky přízni bohů, býval totiž rovněž natírán rozpuštěným máslem ghí určeným právě k uctění božstev. Objevují se však i odvážnější hypotézy, podle nichž nerezavějící sloup pochází z meteorů nebo je dílem mimozemských civilizací. Ale jakkoli se skutečně jistý čas spekulovalo o tom, zda není sloup v Dillí vyroben z nějaké neznámé slitiny, vědecký výzkum to popřel.
(xar)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134402
DnesDnes171
VčeraVčera243
Tento týdenTento týden902
Tento měsícTento měsíc5680

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice